Educational Foundation Logo

AREMA Educational Foundation
2017 Scholarship Winners

Corey Appleby<

Corey Appleby

Alfred State College-SUNY College of Tech
AREMA Presidential Scholarship

Josue C. Bastos

Josue C. Bastos

University of Illinois at Urbana-Champaign
Michael and Gina Garcia Rail Engineering Scholarship

Daniel Bentz

Daniel Bentz

University of Portland
Structures Functional Group Member Emeritus Scholarship
in Honor of Mr. Donald V. Sartore

Stephen Berish

Stephen Berish

University of Toledo
CSX Scholarship

Jake Branson

Jake Branson

University of Missouri-St. Louis/Washington University
Canadian National Railway Company Scholarship

Aaron Dean

Aaron Dean

Michigan Technological University
Michigan Tech Alumni Scholarship

Andrew Fayerweather

Andrew Fayerweather

Pennsylvania State University at Altoona
John J. Cunningham Memorial Scholarship (Sponsored jointly by
Committees 11 and 17)

Hunter W. Goguen

Hunter W. Goguen

Oregon State University
Union Pacific William E. Wimmer Scholarship

Mohamed A. Hegazi

Mohamed A. Hegazi

University of British Columbia
Committee 33 - Electric Energy Utilization Scholarship

Lars Hunt

Lars Hunt

Drexel University
Communications & Signals Functional Group Scholarship

Melissa Hyland

Melissa Hyland

North Carolina State University
North Carolina Railroad Company Scholarship

Dominika Juhaszova

Dominika Juhaszova

University of Alberta
Communications & Signals Functional Group Scholarship

Alexandra Lakenen

Alexandra Lakenen

Michigan Technological University
Michigan Tech Alumni Scholarship

Alyssa Leach

Alyssa Leach

Michigan Technological University
Michigan Tech Alumni Scholarship

Weixi Li

Weixi Li

University of Illinois at Urbana-Champaign
William H. Becker Memorial Scholarship

Chen-Yu Lin

Chen-Yu Lin

University of Illinois at Urbana-Champaign
Design Nine, Inc.
Railroad Engineering Scholarship

Shushu Liu

Shushu Liu

The Pennsylvania State University
New York Central Railroad Memorial Scholarship

Jason B. Lloyd

Jason B. Lloyd

Purdue University
Committee 10 - Structures Maintenance & Construction Scholarship

Alexander H. Lovett

Alexander H. Lovett

University of Illinois at Urbana-Champaign
Committee 4 - Rail Art Worth Memorial Scholarship

Modeste Muhire

Modeste Muhire

Michigan Technological University
Committee 12 - Rail Transit Scholarship

Darkhan Mussanov

Darkhan Mussanov

University of Illinois at Urbana-Champaign
Committee 27 – Maintenance-of-Way Work Equipment Scholarship

Sajida Nazarie

Sajida Nazarie

University of Nebraska – Lincoln
AREMA Presidential Spouse Scholarship

Caleb Olfert

Caleb Olfert

University of Manitoba
Wayne Russell Memorial Scholarship

Derek Owen

Derek Owen

Michigan Technological University
Committee 24 - Education & Training Scholarship

Sean P. Pengelly

Sean P. Pengelly

University of Illinois at Urbana-Champaign
Committee 1 - Roadway & Ballast Scholarship

Grace Porter

Grace Porter

University of South Carolina
Norfolk Southern Foundation Scholarship

Alejandro Alvarez Reyes

Alejandro Alvarez Reyes

University of Illinois at Urbana-Champaign
Larry L. Etherton Scholarship

Thomas Roadcap

Thomas Roadcap

University of Illinois at Urbana-Champaign
Committee 14 - Yards & Terminals Scholarship

Scott Schmidt

Scott Schmidt

University of Illinois at Urbana-Champaign
Committee 15 - Steel Structures Professor Wallace Sanders Scholarship

Luv Sehgal

Luv Sehgal

University of Illinois at Urbana-Champaign
Michael W. & Jean D. Franke Family Foundation Scholarship

Ryan Smith

Ryan Smith

Pennsylvania State University at Altoona
Committee 4 - Rail Art Worth Memorial Scholarship

Bryan Sooter

Bryan Sooter

University of Alaska Anchorage
Committee 18 - Light Density & Short Line Railways Scholarship

Jared Vanderwees

Jared Vanderwees

University of Manitoba
Committee 27 – Maintenance-of-Way Work Equipment Scholarship

Shreya Vemuganti

Shreya Vemuganti

University of New Mexico
REMSA Scholarship

Brandon Wang

Brandon Wang

University of Illinois at Urbana-Champaign
Committee 5 - Track Scholarship

Matthew Wheeler

Matthew Wheeler

Pennsylvania State University at Altoona
Committee 4 - Rail Art Worth Memorial Scholarship

Michael J. Stromberg

William A. Wiedmann

Temple University
Committee 27 – Maintenance-of-Way
Work Equipment -
Josef W. Neuhofer Mem Scholarship

William A. Zdinak

William A. Zdinak

Pennsylvania State University at Altoona
Committee 30 - Ties Scholarship


Charles L. Stanford Family Ohio State University Railway Engineering Scholarship